La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Rizgarî, n°20


Auteur : Rizgarî
Éditeur : Compte d'auteur Date & Lieu : 1989, Berlin
Préface : Pages : 116
Traduction : ISBN :
Langue : Kurde, TurcFormat : 205x135 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Kur. Riz. N°20 (Rev. 16)Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Rizgarî, n°20

Versions

Rizgarî, n°20

Rizgarî

Compt d'auteur

Kısaca belirlersek, emperyalistler, kapitalist rasyonelleri ve kendi, kurallarını acımasız ve katı biçimde işletmektedir. "Herşey sermayenin selameti için"dir. Milyonlarca insanın yoksulluk ve sefaleti üzerinde, "demokrasi" ve "özgürlük" bezirganlığını da elden bırakmamaktadırlar. Kendileri ve çıkarlarını güvence altında bulundurmak için, en üst düzeyde Örgütlenmişlerdir.. Mali, askeri, siyasal, ekonomik, sosyal vb.. tüm yapılarını bu örgütlenme içinde merkezi bir otorite ile yönetip yönlendirmektedirler. Topluma egemenlikleri de teknolojik araç ve gereçleri en son haddine kadar kullanarak, bu örgütlülüklerinden geçmektedir. Böylece, dünyayı paylaşan ve kan-revan içinde bırakan burjuvazi, şimdilik yoksulluk ve sömürünün rehavetini ve biraz palazlanan yapısını büyük bir iştahla beklemekledir. Yeni yeni sömürü alanları bulmanın "demokratlığını" yaşamaktadır. Amaç, burjuvazinin ...SİYASAL MÜCADELEYİ TEHDİT EDEN BAZI OLGULAR VE YOLDAŞÇA GÜVEN ÜZERİNE


Kısaca belirlersek, emperyalistler, kapitalist rasyonelleri ve kendi, kurallarını acımasız ve katı biçimde işletmektedir. "Herşey sermayenin selameti için"dir. Milyonlarca insanın yoksulluk ve sefaleti üzerinde, "demokrasi" ve "özgürlük" bezirganlığını da elden bırakmamaktadırlar. Kendileri ve çıkarlarını güvence altında bulundurmak için, en üst düzeyde Örgütlenmişlerdir.. Mali, askeri, siyasal, ekonomik, sosyal vb.. tüm yapılarını bu örgütlenme içinde merkezi bir otorite ile yönetip yönlendirmektedirler. Topluma egemenlikleri de teknolojik araç ve gereçleri en son haddine kadar kullanarak, bu örgütlülüklerinden geçmektedir. Böylece, dünyayı paylaşan ve kan-revan içinde bırakan burjuvazi, şimdilik yoksulluk ve sömürünün rehavetini ve biraz palazlanan yapısını büyük bir iştahla beklemekledir. Yeni yeni sömürü alanları bulmanın "demokratlığını" yaşamaktadır. Amaç, burjuvazinin rahatıdır, diğer sınıf ve katmanların, sömürge ulusların belli bir "Denge" içinde tutulabilmeleri yolunda toplumsal olarak önemli sübab'lar da takmıştır.. "İnsan Hakları", "demokrasi", "özgürlük", "parlamentarizm" vb...Yapı sini korumak,ömrünü daha da uzatmak için emperyalist rasyonelleri dayatmış,"komünisf'lerin ellerinden de bütün bu mevzileri kapmıştır. "Detant" politikası yürürlüktedir.

Bu örgütlülük ve acımasız kurallar ile sağladığı Otorite'ye rağmen, psikolojik savaş yöntemlerini, karşı-mücadele olarak sosyalist ve ulusal kurtuluş mücadeleleri içine salmaktan vazgeçmeyen burjuvazi, iflah olmaz bir anti-komünist'tir. Bu silahını her yolla çalıştırmaktadır. Saflarda bozgun ve talan yaratmanın bütün yolunu kullanmakta, anti-örgüt, otorite tanımaz, liberal davranış olgularını tedavisi zor mikrop gibi serpmektedir. Kendisi en üst düzeyde örgütlü ve otoriter olduğu halde (hangi kılıfla örterse örtsün) anti-sosyalist ve anti-örgüt mücadele yöntemlerini, ajanları ile harekete geçirip aktif bir propaganda ile kural tanımazlığı ve otorite reddini yaygınlaştırmaktadır. Ve başarılıdır da, "Sağolsunlar" "bizim komünistlerimiz de" ellerinden geleni geri bırakmamaktadırlar.

Mücadele içindeki zayıf kişilikleri parçalayan ve değerler sistemini alt-üst edenjböylece, korku, kuşku ve panik yaratarak, "kendi başının çaresine bakma" "yanlız kendinden sorumlu olma" niteliğini egemen kılmaktadır. İnsan yapısının bu bozulma süreci otorite tanımaz ve yanlızca "Ben" olduğu zaman otoriteye rıza gösteren anarşist bir ruhsal yapı oluşturmaktadır. Böylece, yoldaşça güven de dahil, bütün bir geçmiş ve mücadele süreci burjuvazi tarafından bilinçli olarak sabote edilmekte, ağır bir provakasyona uğratılmaktadır. Birçok unsur likide vaziyette ortalıkta "Serseri mayın" gibi dolaşmaya başlamaktadır.

.....
Fondation-Institut kurde de Paris © 2022
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues