La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Kürdistan'da Toplumsal Örgütlenmenin İlkeleri


Auteur : Fredrik Barth
Éditeur : Avesta Date & Lieu : 2001, İstanbul
Préface : Fredrik Barth Pages : 200
Traduction : Hişyar Özsoy | Serap Rûken Şengül ISBN : 975-7112-95-X
Langue : TurcFormat : 125x195 mm
Thème : Sociologie

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Kürdistan'da Toplumsal Örgütlenmenin İlkeleri

Kürdistan'da toplumsal örgütlenmenin ilkeleri

Uzun süre London School of Economics'de antropoloji üzerine dersler veren Fredrik Barth, özellikle siyasal antropoloji alanında onemli eserlere imza atmıştır. Norveçli olan Barth'ın bu kitabı, Kürdistan'da yapılan uzun bir alan çalışmasının sonucunda ortaya çıkmıştır Güney Kürt ülkesinin 1950'lerdeki toplumsal, ekonomık, sıyasal örgütlenmesi ile kültürel yapısı hakkında önemli bilgiler veren bu eser, yazıldığı dönemde antropolojik tartışmaların odağı olmuş ve özellikle sıyasal antropoloji alanında önemli teorik açılımlar sağlamıstır.

Barth'ın kitabı Kürtler üzerine yapılan antropolojik calışmaların en önemlilerinden biri olmakla birlikte, klasik antropolojinin kavram ve terimleriyle kaleme alınmıştır. Klasik antropolojinin sömürge ülkelerdeki iktidar ilişkilerinin gölgesinde ve sömürge iktidarlarına bilgi üretmek üzere son derece ideolojik olarak şekillendiği hesaba katıldığında, eleştirel bir bakışla okunması, elinizdeki kitabı çok daha değerli kılacaktır. Her kitapta olduğu gibi, bu kitapta da söylenenler kadar söylenmeyenler de vardır.


TEŞEKKÜR

Aşağıdaki çalışmanın üzerine oturtulduğu bilgi malzemesi 1951 senesinin Şubat-Ağustos döneminde Kerkük ve Süleymaniye Livası'nda toplanmıştır. Bu zamanın bir bölümü bir Şark Enstitüsü ile -Dr. Robert J.Braidwood yönetiminde arkeolojik geziler düzenleyen Chicago Üniversitesi- diğer bir bölümü ise Oslo'dan Nansenfondet'in ayırdığı bir fonla bağımsız çalışma yapılarak değerlendirildi. Braathen's SAFE direktörü Braathen'a Oslo-Abadan hava yolculuğunda yol ücretinde cömertçe bir indirim biçimindeki ekonomik yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Oturum izni ve diğer resmi yardımlar Irak Müzesi Antikiteler Genel Direktörü Ekselans Dr. Naji el-Asil tarafından incelikle düzenlendi.

Ayrıca kibar bir ev sahibi olan ve alan çalışmam boyunca bana her türlü yardımda bulunup klasik Kürt misafirperverliğini incelikle sergileyen Baba Ali Şex Mahmud'a teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Genç bir Kürt sanatçısı olan Halid Said tercüman ve asistan olarak paha biçilmez katkılarda bulundu. Süleymaniye'de okul müfettişi olan Fuad Bey'e de hem bana Halid Said'i önerdiği için hem de birçok aydınlatıcı sohbeti için kendimi borçlu hissediyorum. Musul müzesinde çalışan Seyyid Sabri Şükri bana Kürt dilinin ve kültürünün bazı temel özelliklerini öğretmek için değerli çabalar sarf etti. Linda ve Robert Braidwood, alan hakkındaki deneyim ve bilgileriyle bana karşılaştığım sorunlarda yardım ettiler, yönlendirdiler ve bazı gerekli teçhizatları ödünç verdiler. Son olarak, Irak'ta karşılaştığım herkesten -boşta gezen hasatçılardan tutun da en seçkin beylere kadar- gördüğüm kendiliğinden gelişen dostlukları ve misafirperverliği hep sevgiyle hatırlayacağımı belirtmek istiyorum.

Toplanan bilgi malzemesinin analizinde ve orijinal metnin hazırlanışında London School of Economics'de bulunan antropolog Dr. E. R. Leach'in kibar ve eleştirel tavsiyelerinden büyük oranda faydalandım. Ayrıca, Londra'daki Tavistock Enstitüsünde çalışan Bayan Elizabeth Bott'a birçok yazı taslağını okuyup eleştirilerde bulunduğu için teşekkür ediyorum. Mevcut orijinal metin Prof. Gutorm Giessing'in nezaketi sayesinde, Norges Almenvitenskapelige Forskningsrad'ın sağladığı bir ödenekle yayımlanacak.

Fredrik Barth
Oslo, 2 Şubat 1953
Fondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues