La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Milletin Bölünmez Bütünlüğü


Éditeur : TESEV Date & Lieu : 2009, İstanbul
Préface : Etyen Mahçupyan | Volkan Aytar Pages : 322
Traduction : ISBN : 978-605-5832-10-0
Langue : TurcFormat : 160x230 mm
Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Milletin Bölünmez Bütünlüğü

Niye Algılar ve Zihniyet Yapıları?

Değişimin rasyonelliği ima eden tek yönlü bir süreç olduğunu söyleyen modern algı artık iyice eskimiş durumda. Küresel dünyada entegrasyonun ille de Batı’ya benzemeyi değil, karşılıklı adaptasyonu ifade ettiğini idrak etmeye başladık. Bu tespit bugün toplumların sahip olduğu ayak bağlarının ‘içerden’ anlaşılmasına yönelik çabaları daha da anlamlı hale getiriyor.

Türkiye neredeyse üç yüz yıldır modernleşen, söz konusu adaptasyonu gerçekleştirerek çevresine entegre olmaya çalışan bir ülke. Nitekim bu süre içinde ekonomik düzenden yargıya, eğitimden sosyal haklara büyük değişimler yaşandı. Ancak din özgürlüğünün eksikliğinden Kürt meselesine, latent şiddet yatkınlığından faydacı siyasi analiz alışkanlığına uzanan farklı bir yelpaze, toplumun bazı alanlara bakış tarzının sanki hiçbir değişime uğramazcasına kendini tekrarladığını ortaya koymakta.

Dolayısıyla önümüzde kaçınamayacağımız bir soru var: Acaba nasıl oluyor da bütün bu çağdaşlaşma gayretine ve değişim dinamiğine rağmen, bazı sorunlarımızı çözmemeyi becerebiliyor ve çözülmemiş sorunlarımızla birlikte yaşamaya devam ediyoruz? Sorunların çözümsüz kalması bağlamında devleti eleştirmek haklı bir perspektife dayansa da, salt devlet iradesi bu süreci açıklamakta yeterli olabilir mi?
Yoksa toplum bilinçli olarak ya da zımnen devletin çözümsüzlük iradesinin parçası ve destekleyicisi olarak mı işlev görüyor?

Bu sorular TESEV’de bir dizi çalışmanın tetikleyicisi oldu... Laiklik, dindarlık, milliyetçilik, aile, devlet, hak gibi kavramlar etrafında yürütülen bu çalışmalarda Türkiye toplumunun zihniyet yapısı, kendisini ve çevresini algılama biçimi, dayandığı referanslar ve bu referansların ima ettiği değer sistemi ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Zihniyet değişiminin nasıl çalıştığı, ne tür kırılmalar yarattığı, bu kırılmaların ürettiği çelişkilerin nasıl rasyonalize edildiğini anlamak istedik...

Umarız ortaya çıkan tespit ve değerlendirmeler günümüz Türkiye’sinin kaotik değişim dinamiğini tanımlama ve kavrama yolunda etkili bir referans oluşturmakla kalmaz, daha kapsamlı ve derinlemesine yeni çalışmaların yapılması açısından da teşvik edici olur...

Etyen Mahçupyan
Demokratikleşme Programı
TESEV


Identité

TESEV DEMOKRATİKLEŞME PROGRAMI
ALGILAR VE ZİHNİYET YAPILARI: MİLLİYETÇİLİK EKSENİ

“MİLLETİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜ”
DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİNDE PARÇALAYAN MİLLİYETÇİLİK(LER)

FERHAT KENTEL – MELTEM AHISKA – FIRAT GENÇ

TESEV Yayınları

ISBN: 978-605-5832-10-0

Yayıma Hazırlayan: Derya Demirler, Fırat Bozçalı, Özge Genç
Kitap Tasarım: Rauf Kösemen, Myra
Kapak Tasarım: Bora Tekoğul
Basıma Hazırlayan: MYRA
Basımevi: Sena Ofset
0212 613 38 46

Bu kitabın hakları saklıdır. Kitabın hiçbir bölümü Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın
(TESEV) izni olmadan, hiçbir elektronik ve mekanik formatta ve araçla (fotokopi, kayıt, bilgi depolama vd.) çoğaltılamaz.

Copyright © Nisan 2009
1. Baskı, Haziran 2007
2. Baskı, Nisan 2009

TESEV
Bankalar Cad. No: 2 Kat: 3
Minerva Han, Karaköy 34425 İstanbul
Tel: +90-212-292 89 03 PBX
Faks: +90-212-292 90 46
info@tesev.org.tr
www.tesev.org.tr

Bu kitapta yer alan görüşler yazarlara aittir ve bir kurum olarak TESEV’in görüşleriyle bire bir
örtüşmeyebilir.

Bu kitabın yayımlanması ve tanıtılmasındaki katkılarından ötürü Açık Toplum Enstitüsü – Türkiye’ye, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği’ne ve TESEV Yüksek Danışma Kurulu’na teşekkürü borç biliriz.Ferhat Kentel: İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi olan Ferhat Kentel 1956’da Ankara’da doğdu. 1981’de ODTÜ’de işletmecilik lisans eğitimini tamamladıktan sonra 1983’te Ankara Üniversitesi SBF’den yüksek lisans ve 1989’da Totalitarizm ve Demokrasi Arasında Türk Toplumu: Devrimci ve İslamcı Entelektüellerin Dönüşümü adlı teziyle, Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS - Paris)’den sosyoloji doktora derecesi aldı. Fransa’da EHESS’de ve Université de Paris I’de çeşitli dönemlerde misafir öğretim üyesi ve araştırmacı olarak bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli kitap ve dergilerde modernite, gündelik hayat, yeni sosyal hareketler, din, islâmi hareketler, aydınlar, etnik cemaatler üzerine makaleleri yayımlandı. Çok sayıda saha araştırmasında yer aldı. Refah (Fazilet) Partisi’yle On Yıl Sonra Konya (1999), Suskun Kitle Büyüteç Altında. Türkiye Gençliği Üzerine Bir Araştırma (1999), Türkiye’de Gençlik (1995) bunlardan bazılarıdır. Son olarak, Ermenistan ve Türkiye Vatandaşları. Karşılıklı Algılama ve Diyalog Projesi (Gevorg Poghosyan ile birlikte) adını taşıyan araştırması TESEV yayınlarından (2005); Ayhan Kaya ile birlikte hazırladığı Euro-Türkler: Türkiye ile Avrupa Birliği Arasında Köprü mü Engel mi? (2005) ve Belçika Türkleri: Avrupa Birliği ve Türkiye Arasında Köprü mü Engel mi? (2008) kitapları İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan; Ehlileşmemek, Düzleşmemek, Direnmek, (Söyleşi: Esra Elmas), Hayykitap’tan (2008) yayınlandı.
Meltem Ahıska: Halen Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doçent ünvanıyla tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Misafir öğretim üyesi olarak 2003 ve 2005 yıllarında Budapeşte Central European Üniversitesi’nde birer dönem ders vermiştir. 2007 yaz döneminde Cambridge Üniversitesi CRASSH bünyesinde kısa dönemli misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Garbiyatçılık, toplumsal bellek, toplumsal cinsiyet ve ilişkili konulardaki sunumlarıyla çok sayıda ulusal ve uluslararası konferansa katılmış, bu konulardaki yazıları South Atlantic Quarterly, New Perspectives on Turkey, Toplum ve Bilim ve Defter gibi çeşitli dergilerde yayımlanmıştır. Akıntıya Karşı, Zemin, Defter, Pazartesi dergilerinin kurucu yayın kolektiflerinde yer almıştır. “Orientalism/Occidentalism: The Impasse of Modernity” adlı makalesi Edward Said’e adanmış, Waiting for the Barbarians: A Tribute to Edward Said adlı kitabın içinde yayımlanmıştır (der. Müge Gürsoy Sökmen, Başak Ertur, Verso, 2008). 2006 yılında Osmanlı Bankası Müzesi bünyesinde Aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor: Türkiye’de Hayat Tarzı Temsilleri, 1980-2005 adlı sergiyi ve aynı başlıklı kitabı Zafer Yenal ile birlikte hazırlamıştır. 2004 yılında yine Zafer Yenal ile birlikte Tarih Vakfı tarafından düzenenlen Hikayemi Dinler misin? Tanıklıklarla Türkiye’de İnsan Hakları ve Sivil Toplum adlı gezici sergiyi ve kitabını hazırlamıştır. Radyonun Sihirli Kapısı: Garbiyatçılık ve Politik Öznellik isimli kitabı (Metis Yayınları, 2005) İngilizce olarak IBTauris yayınevi tarafından yayımlanacaktır.
Fırat Genç: 1980 yılında İzmit-Değirmendere’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin ardından, 2006 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler yüksek lisans programını bitirdi. Akademik çalışmaları daha çok toplumsal hareketler, alternatif küreselleşme hareketi ve gündelik hayat sosyolojisi üzerine yoğunlaştı. Sosyal bilimlerin farklı alanlarında İngilizce ve İtalyancadan makale ve kitaplar çevirdi. Halen yayıncılık sektöründe çalışmakta ve Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde doktora çalışmalarını yürütmektedir.

 
Fondation-Institut kurde de Paris © 2020
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues