La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Ağrı Dağını Taşımak


Éditeur : Zambon Verlag Date & Lieu : 2000, Frankfurt
Préface : Pages : 574
Traduction : ISBN : 3-88975-072-9
Langue : TurcFormat : 165x235 mm
Code FIKP : Liv. Tr.Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Ağrı Dağını Taşımak

Ağrı dağın! taşımak

Kürt sorununun tarihçesi

Kürtler Ortadoğu'nun otokton halklarındandır. 500 bin kilometre karenin üstünde yüzölçüme sahip Kürdistan'ın bugünkü nüfusu 35 milyonun üstündedir. Kuzey Kürdistan (Türkiye) 20, Doğu Kürdistan (İran) 10, Güney Kürdistan (Irak) 5, Güney-Batı Kürdistan (Suriye) 1,5-2 milyon nüfusa sahiptir. Ancak savaş ve siyasal-ekonomik nedenlerle Kürt nüfusunun önemli kesimi, neredeyse yarı yarıya Türkiye, İran, Irak ve Suriye metropollerine göç etmiştir. Batı Avrupa ülkelerinde de 700 binin üstünde Kürt bulunmaktadır. Ayrıca Ermenistan (Kürtler tarihsel olarak burada bulunmaktadırlar), Gürcistan ve Lübnan'da önemli Kürt nüfusu bulunmaktadır. Böylece eğer nüfus ölçü alınacaksa; Kürtler, dünyada özgürlüğünden yoksun yaşamaya mahkum edilmiş en büyük halk özelliğini korumaktadır belirlemesini yapmak yanlış olmayacaktır. Tarihi süreç ölçü alınacaksa; Kürt sorunu, tarihin en uzun ulusal sorunlarından biridir.

Kürtlerin bulunduğu Ortadoğu bölgesi, sadece bugün değil, İlk-çağdan beri coğrafi ve ekonomik nedenlerden dolayı, işgal ve savaşlara sahne oldu. İlk çağda (antik ve köleci dönemde) zaman zaman Persler gibi komşu halklarla ittifaklar yaparak bu savaşlara katılan Kürtler, Ortaçağ'a bağımsız ve yarı bağımsız beylikler halinde girdiler. Kürdistan, önce İslami Arap ordularının (700-950), ardından Moğollar (1000-1100) ve Selçukluların (950-1200) işgal ve yıkımına sahne oldu. Bölünmüş haldeki Kürt beylikleri, Selçuklular'ın Anadolu'ya yayılma ve bunun için Bizanslılar'la yaptıkları savaşta, Selçukluların yanında yeraldılar. Türklere, Anadolu'yu işgal olanağını sağlayan Malazgirt Savaş'ında (1071) Kürtler, 15 bin atlı ile Selçukluların yanında yeraldılar.

Kürdistan, 16. ve 17.yy'larda Osmanlı (Türk) ve Safevi (Fars) feodal-askeri imparatorlukları arasındaki egemenlik savaşlarının …


Identité

Selahattin Çelik

Ağrı dağını taşımak, çağdaş Kürt halk direnişi;
siyasi, askeri, ekonomik ve toplumsal sonuçları

Zambon Verlag

Birinci baskı: Temmuz 2000

© Copyright hakkı yazara aittir.

Kapak dizgisi: Tina Look
Basıldığı yer: Libropress s.r.l - Via Sile. 24
31033 Castelfranco Veneto (TV) - Italya

Zambon Verlag
Leipzigerstr. 24, D-60487 Frankfurt / M

ISBN 3-88975-072-9
Fondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues