La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Bunca bilgiden sonra ne bağışlaması?


Éditeur : Avesta Date & Lieu : 1998, İstanbul
Préface : Jonathan C. Randal MultimediaPages : 446
Traduction : Faysal Nerse ISBN : 975-8637-17-7
Langue : TurcFormat : 130x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. 1008Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Bunca bilgiden sonra ne bağışlaması?


Bunca bilgiden sonra ne bağışlaması ?

Jonathan C. Randal, çeyrek asrı aşkın süredir Üçüncü Dünya'da ki savaş ve iç karışıklıklarla ilgili yaptığı trajik haberlerle tanınıyor. Yıllar önce İran, Israil, Türkiye, Lübnan ve Irak'ta ele aldığı konuların bir şekilde Kürtleri ilgilendirdiğine dikkat çekerek "Orta Doğu'nun unutulmuş bu köşesine ışık tutmaya, var olmayan bir ülkeye 19. yüzyıl tipi bir yürüyüş" düzenlemeye karar verdi. Kürtler ve sorunlarını araştırmakla tam 10 yıl geçirdi. Birkaç savaş, zehirli gaz saldırıları ve sonrasında kitlesel göç. işte Kürdistan üzerine ilk elden haberleri Orta Doğuda politika ile diplomasinin trajik ve şoke edici bir anlatımı, 1990'lı yıllarda bir savaş muhabiri olma üzerine sürükleyici bir macera hikayesi.

General Barzani'nin Amerika'daki hazin günlerinden Öcalan'ın "İmralı süreci"ne, Hendrên Savaşından Kürt-israil ilişkilerine, Özal'ın "Kürt çözümü"nden Amerikan ve diğer Batılı güçlerin Kürt meselesine yaklaşımına kadar birçok konuya ışık tutan Randal, bizi Orta Doğu'daki gizli güç politikaları hikayelerine götürüyor. Kürt tarihini iyi bilmesi ile Kürt liderler, diplomatlar, bakanlar, istihbarat ajanları, savaşçılar ile gazetecilere kolay erişimi onu olayın aktarılması ve gerçeğin keşfedilmesinde eşsiz kılıyor.

"Renkli detaylar ve kişisel anekdotlarla dolu son derece ilginç bir kitap... Boyun eğmez savaşçılar olan Kürtler, savaş alanında kazandıklarını hep barış görüşmelerinde kaybettiler, ama asla yılmadılar. Randal'ın anlatacağı çok enteresan bir hikayesi var ve hiç kimse ondan daha iyi anlatmamıştır."

David Fromkin


Identité

avesta ACİL KİTAPLAR: 114 – 1
After Such Knowledge What Forgiveness?
My Encounters With Kurdistan (New York, 1997)
Jonathan C.Randal
İngilizceden Çeviren
Faysal Nerse

Editör : Abdullah Keskin
Kapak: Ahmet Naci Fırat
Tashih ve Mizanpaj: Avesta
Birinci Baskı: 2001, İstanbul
Baskı: Berdan Matbaacılık

© Avesta Yayınları, 1998
Tanıtım amacıyla yapılacak alıntılar dışında
yayınevinin izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz

Bu kitabın Türkçe yayın hakları için
Farrar Strauss & Giroux Yayınevine ve
Paris Kürt Enstitüsü'ne teşekkürler

AVESTA BASIN YAYIN
REKLAM TANITIM MÜZİK DAĞITIM LTD. ŞTİ.
Meşrutiyet Caddesi
Özbek İşhanı 136 / 4
BEYOĞLU / İSTANBUL
Tel-Fax: (0212) 251 71 39
(0212) 251 44 80

Ekinciler Caddesi
Nurlan Apt. Giriş Katı, No: 2
OFİS / DİYARBAKIR
Tel-Fax: (0412) 222 64 91
ISBN: 975-8637-17-7


JONATHAN C. RANDAL - Buffalo, New York'ta doğdu ve Harvard Koleji'ni bitirdi. United Press, The New York Herald Tribune, Time, The New York Times'ta çalıştı ve 1969'dan beri şu anda kıdemli dış muhabiri olduğu The Washington Post'ta çalışıyor. Zamanımızın en ciddi ve belli başlı sorunlarının çoğunu işledi. 1960'larda Kongo'yu, Cezayir Savaşı, Vietnam, Polonya, Eritre, Orta Afrika Cumhuriyeti, Zaire, Şah'ın devrildiği dönemde ve rehine krizi esnasında İran'ı, iç savaş esnasında Lübnan'ı, (İsrail'in Beyrut kuşatması ile işgalinden söz etmeye gerek yok) ve Körfez Savaşı. Randal ayrıca Going Ali the Way: Christian Warlords, Israeli Adventurers, and the War in Lebanon (1983)'ın yazarıdır. Cephede olmadığı zamanlarda Paris'te yaşıyor.
Fondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues