La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

İspanya ve Bask Gerçeği


Auteur :
Éditeur : Pêrî Date & Lieu : 2004, İstanbul
Préface : Pages : 176
Traduction : ISBN : 975-9010-00-1
Langue : TurcFormat : 130x210 mm
Code FIKP : Liv. Tr.Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
İspanya ve Bask Gerçeği

İspanya ve Bask gerçeği

İspanya'yı inim inim inleten Franko'nun Kasım 1975'te ölümü üzerine, İspanya'nın üstündeki ölü toprağı kalktı. Kısa bir süre içinde diktatörlükten burjuva demokrasisinin Avrupaî tipine geçildi. Mumyalaştırılmış siyasi yapıdan capcanlı bir siyasi atmosfer doğdu. Bütün siyasi partiler çalışma olanağı buldu. Diktatörlük yıllarındaki kutuplaşma; yerini diyalog, tartışma ve sorunları çözme alışkanlığına bıraktı.

Siyasi hayat canlanırken, İspanya Krallığı'nda o güne kadar kültürel istekleri bile baskı altında tutulan "tarihi halklar"a, Basklılara, Katalanlara, Galiçyalılara ve onlarla birlikte diğerlerine de özerklik tanındı. Böylece Krallık ismini unutturan federal bir yapı benimsenerek, İspanya'da onyedi "özerk topluluk" yaratıldı. Birçok konuda federe devletlerin bile sahip olamadığı yetkilerle donatılan özerk topluluklar (Comunida autonama), öyle bir büyüme ve kalkınma hızı kazandılar ki, bundan ticareti, sanayisi ve tarımı ile diktatörün yükü altında ezilen İspanya bile yararlandı. Nitekim bugün İspanya, Avrupa Birliği'nin ekonomisi en sağlıklı devletlerinden biridir. Bunda elbette özerk toplulukların hızla kalkınma isteğinin etkisi büyük.

İspanya Krallığı Anayasası; çok dilliliği ve özerk toplulukların kendi resmi dillerini tanıdı. Böylece İspanya'nın kültürel yaşamına, çok ciddi bir canlılık katıldı. Yeni televizyon kanalları, yeni radyolar, yeni gazeteler ve iletişim araçları...

Birçok başka devlet bünyesinde saptandığı üzere, bugün artık "etnik ulus"tan "vatandaşlığa dayalı ulusa" gidiliyor. Bu açıdan İspanya örneği birçok devlet ve yöneticileri için derslerle yüklü: özellikle de "ulus" yaratmak için halklarını yitiren ulus-devlet ve yöneticilerine. Ulus-devletlerin tümüyle iflas etmesini önlemenin "ilacı", belki de "İspanya modeli"dir: kim bilir?


Identité

M. Şehmus Güzel
İspanya ve Bask gerçeği

Pêrî

Pêrî yayınları
Yazar: M. Şehmus Güzel
Birinci baskı: İstanbul - Kasım / 2004

Editör: Ahmet Önal
Kapak Tasarım: Onur Öztürk
Baskı: Kayhan matbaası
Tel: 0.212.576 01 36

Bu kitabın bölüm ya da tamamının yayın hakkı Pêrî yayınlarına aittir.
Tanıtım ve alıntılar dışında yazar ve yayıncıdan izinsiz çoğaltılamaz.

Pêrî yayınları
Söğütlüçeşme cad.
Pavlonya sok.
Nuhoğlu apt. no: 10 - 19
Kadıköy / İstanbul
Tel - fax: 0 216. 347 26 44
e-mail: perikitap@nefel.com

ISBN 975-9010-00-1
Fondation-Institut kurde de Paris © 2022
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues