La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page
Revues Revues

Jîn (1918-1919) - III


Éditeur : Deng Date & Lieu : 1986, Uppsala
Préface : Pages : 274
Traduction : Mehmet Emin BozarslanISBN : 91-970702-2-X
Langue : Kurde, TurcFormat : 165x240 mm
Code FIKP : Liv. Ku. K. L. A. 308, IIIThème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Jîn (1918-1919) - III

Versions


Jîn, kovara kurdî-tirkî & kürdçe-türkçe dergi (1918-1919), cild III

Baban hanedanı (*)
(Mâbâd: 2)

Muharriri: Aziz Yamülkî

Süleyman Bey, pek ziyade şiddet-i tab'a malik bir merd-i bîemsal idi. Ceddinin suret-i şehadeti kendine pek giran gelmekle, hükümet-i İraniyeden öc almayı tasmîm etmiş ve bunun için de ilk hazırlık olmak üzere "Zehab" havalîsindeki aşairi daire-i itaatine idhal ederek, Zehab ve müştemilâtını kimilen yed-i tasarrufuna almış ve hükümet-i Osmaniyeye mümâşata başlamıştı.

Bu sıralarda İran'da hükümran olan Şah Süleyman'ın oğlu Şah Hüseyin'in Afganlılara açtığı muharebede ordusu inhizame uğrayarak Isfahan mahsur kalmış ve nihayet Afganlılara teslim olmuş ve bu şûrişte kendisi de katlolunarak memleketi karmakarışık bir hal almıştı. Mîr Süleyman, İran'daki bu müşevveşiyet-i dahilîden bilistifade, toplayabildiği kuwetle ve hükümet-i Osmaniyenin de muavenetiyle İran kuvvetleriyle çarpışmaya başlamıştı.

Hükümetinin başladığı bu harb bilahare İran'in İran'ınyeti ile neticelenmiş ve bu musalahada Kürdistan civarı ve Luristan, Hûzistan hükümeti Osmaniyeye geçmişti. İran vilâyetinin hükümet-i Osmaniye idaresine geçen bu...Fondation-Institut kurde de Paris © 2024
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues