The Kurdish Digital Library (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page
Journals Journals

Jîn (1918-1919) - III


Editor : Deng Date & Place : 1986, Uppsala
Preface : Pages : 274
Traduction : Mehmet Emin Bozarslan ISBN : 91-970702-2-X
Language : Kurdish, TurkishFormat : 165x240 mm
FIKP's Code : Liv. Ku. K. L. A. 308, IIITheme : General

Presentation Table of Contents Introduction Identity PDF
Jîn (1918-1919) - III

Versions


Jîn, kovara kurdî-tirkî & kürdçe-türkçe dergi (1918-1919), cild III

Baban hanedanı (*)
(Mâbâd: 2)

Muharriri: Aziz Yamülkî

Süleyman Bey, pek ziyade şiddet-i tab'a malik bir merd-i bîemsal idi. Ceddinin suret-i şehadeti kendine pek giran gelmekle, hükümet-i İraniyeden öc almayı tasmîm etmiş ve bunun için de ilk hazırlık olmak üzere "Zehab" havalîsindeki aşairi daire-i itaatine idhal ederek, Zehab ve müştemilâtını kimilen yed-i tasarrufuna almış ve hükümet-i Osmaniyeye mümâşata başlamıştı.

Bu sıralarda İran'da hükümran olan Şah Süleyman'ın oğlu Şah Hüseyin'in Afganlılara açtığı muharebede ordusu inhizame uğrayarak Isfahan mahsur kalmış ve nihayet Afganlılara teslim olmuş ve bu şûrişte kendisi de katlolunarak memleketi karmakarışık bir hal almıştı. Mîr Süleyman, İran'daki bu müşevveşiyet-i dahilîden bilistifade, toplayabildiği kuwetle ve hükümet-i Osmaniyenin de muavenetiyle İran kuvvetleriyle çarpışmaya başlamıştı.

Hükümetinin başladığı bu harb bilahare İran'in İran'ınyeti ile neticelenmiş ve bu musalahada Kürdistan civarı ve Luristan, Hûzistan hükümeti Osmaniyeye geçmişti. İran vilâyetinin hükümet-i Osmaniye idaresine geçen bu...Foundation-Kurdish Institute of Paris © 2021
LIBRARY
Practical Information
Legal Informations
PROJECT
History & notes
Partenaires
LIST
Themas
Authors
Editors
Languages
Journals