La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

İttihat-Terakki ve Kürtler


Auteur : Nacî Kutlay
Éditeur : Vejîn Date & Lieu : 1990, Stockholm
Préface : Pages : 160
Traduction : ISBN : 91-87808-01-3
Langue : TurcFormat : 140x200 mm
Code FIKP : Liv. Tur. 1766Thème : Histoire

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
İttihat-Terakki ve Kürtler

Versions:


İttihat-Terakki ve Kürtler

Naci Kutlay

Vejin

Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş yıllarında şekillenen İttihat ve Terakki dönemi hem Türk ve hem de bölge halkları açısından büyük bir önem taşımaktadır. Abdulhamid yönetiminin baskı, zulüm ve işkence çarkına karşı ayaklanan Osmanlı sınırları içerisindeki değişik halkların gelecekleri konusunda, önce bu halkların nefretinden yararlanan İttihat ve Terakki örgütü, daha sonra bu halkları karşısına alarak ırkçı, şöven bir burjuva ideolojisine sarıldı. Gelişen Türk burjuvazisinin Osmanlı tarihinde eşi rastlanmadık bu şahlanışı, sonunda bölge halklarına karşı bir kırım ve kıyım savaşına dönüştü. İttihat ve Terakki örgütünün bu yüz yıllık geçmişi, daha sonraları 1923 yılında kurulan Türkiye Cühuriyeti'nin "sağlam temellere" oturtulmasına büyük bir zemin hazırladı.

Naci Kutlay, hazırlamış olduğu İttihat-Terakki ve Kürtler adlı çalışmasında bu dönemi bir Kürt perspektifi ile incelemektedir. Kürtler bağlamında İttihat ve Terakki dönemini ilk kez böyle kapsamlı olarak ele alan bu çalışma, Kürt tarihinin bilinmeyen yönlerine büyük çapta ışık tutmaktadır. Ayrıca İttihat ve Terakki dönemi iyice kavranmadıkça, Kürt tarihinde bir dönemeç olan bu yılların ve günümüzdeki politik, toplumsal sorunların aydınlığa kavuşturulması oldukça güçtür.

Vejin Yayınevi, İttihat-Terakki ve Kürtler adlı çalışmanın, İttihat ve Terakki örgütünün 100. kuruluş yıldönümü münasebetiyle başlayan tartışmalara önemli bir katkı sağlayacağına inanmaktadırFondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues