La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Erdalan Kürtleri


Auteur : Sheerin Ardalan
Éditeur : Avesta Date & Lieu : 2011, İstanbul
Préface : Jean Calmard Pages : 264
Traduction : Heval Aslan ISBN : 978-605-5585-05-1
Langue : TurcFormat : 135x215 mm
Code FIKP : Liv. Tr. Ard. Erd. 1023Thème : Histoire

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Erdalan Kürtleri

Versions


Erdalan Kürtleri

Sheerin Ardalan

Avesta


Bir yüzyıldan uzun bir süredir, Kürtler ve Kürdistan konusundaki araştırmalar, özellikle bu halkın tarihte ortaya çıkışı, etnik ve dilsel kökenleri, maddi ve manevi kültürünün (dil, edebiyat, ekonomi, din, vs) teşkil ettiği farklılıklar hakkında incelemeler ve tartışmalara konu olmaktadır. Fakat onyıllardan beri önplanda olan, öncelikle Kürt milliyetçiliğinin yükselişi ve Kürt ve Kürdistan “sorunu''dur. Böylelikle Vladimir Minorsky ve Basile Nikitine gibi öncülerin çalışmalarına dahil ettikleri 19. yüzyıla dek Kürtlerin ve prensliklerinin tarihi hakkındaki incelemeler, aslında burada güncel sorunların çoğunun kökenini ve açıklamasını bulabilecek olan araştırmacılar tarafından sık sık ikinci plana atılmıştır.

Sheerin Ardalân, Kürtlerin tarihi ve özellikle de Erdalan Hanedanlığı konusundaki incelemelerini, çetin koşullar içerisinde büyük bir gayretle sürdürdü. Burada sunulan çalışma, ne yazık ki savunulamamış bir tez için biçimlendirilen bu araştırmaların meyvesidir.

Erdalan Prensliği, Pers ve Osmanlı imparatorluğu arasındaki anlaşmazlıkların gösterdiği değişimler arasında, Osmanlı toprakları üzerinde kalan topraklarından mahrum olmasına rağmen 1867 yılına kadar varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Sheerin Ardalân'ın Kürt kültürü alanındaki derin bilgisi; özellikle de tarih kitapları tarafından unutulan ve meşhur kuzeni Kerim Han Zend’e yenik düşen II. Xusrow’un kariyeri ve Erdalan prenslerinin hanedanlığına son verecek olan Kaçarların yükselmesi konusunda son derece yenilikçi olan bu eserde açıkça görülmektedir. Tarihsel analiz, bazen birer aziz gibi görülen bu prenslerin tinsel esinlerine göndermelerle örülmüştür. Bu tinsel kuvvet, Osmanlıların ve Persli hükümdarların egemenlik arzularına karşı direnmelerinde onlara destek olmuş ve XIX. yüzyılın sonuna dek kültürel değerlerinin temelini korumalarını sağlamıştır.Sheerin Ardalan
(Şîrîn Erdalan) - (1955 - 2002) Erdalan'ın son egemen valilerinin soyundan gelen Sheerin Ardalan, ailesinin tarihiyle ilgili belge, anlatı ve tanıklıkların erkenden dökümünü yapmaya ve bunları bir araya getirmeye başladı. Bu kitap, 1995’te girişilen ve Profesör Jean Calmard yönetimi altında Uygulamalı Yüksek Öğrenim Okulu'nda (Paris) sonuca ulaşan bir sentez çalışmasının ürünüdür.

Sheerin Ardalan, Federal Lozan Politeknik Yüksekokulundan mezun bir nükleer fizik mühendisiydi ve Columbia Üniversitesi’nde (New York) Operasyonel Araştırmalar mastırı yapmıştı.

 Fondation-Institut kurde de Paris © 2020
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues