La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

“M.K.” Adlı Çocuğun Tehcir Anıları, 1915 ve Sonrası


Auteur : Baskın Oran
Éditeur : İletişim Date & Lieu : 2008, İstanbul
Préface : Pages : 198
Traduction : ISBN : 13: 978-975-05-0337-5
Langue : TurcFormat : 130x195 mm
Code FIKP : Liv. TurThème : Mémoire

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
“M.K.” Adlı Çocuğun Tehcir Anıları, 1915 ve Sonrası“M.K.” Adlı Çocuğun Tehcir Anıları

Baskın Oran

İletişim Yayınları

9 yaşında “Tehcir’e uğrayan” Adanalı Ermeni Manuel Kırkyaşaryan, tüyler ürperten yaşam öyküsünü anlatıyor, iki gün içinde annesini de babasını da kaybedişini... etrafındaki herkesin öldürülüşünü... bir tür esir pazarında satılışını... “evlatlık” gittiği evlerden kaça kaça, on yıl dolana dolana... sonunda hayatta kalan akrabalarını buluşunu... Halep; uzun yıllar Kıbrıs; Avustralya...
“Ben dokuzumda öleceğidim. Bu hayat bana Allah’ ın lütfudur,” demiş Kırkyaşaryan çocuklarına, 91 yıllık ömrünün son demlerinde.
En iyi kullandığı dil hep Türkçe olmuş.

Tehcir anılarını onlarca yıl sonra teybe okurken bile ismini vermekten ürken, “Benim ismim M.K.” diye söze başlayan “Manuel Usta”nın anlattıkları insanı ürpertiyor. Ama sadece korkunç olayların ürpertisi değil bu. Manuel Usta’nın yaşadığı büyük acıları kinle değil, bu anıları yayına hazırlayan Baskın Oran’ın dediği gibi affetmeye hazır, sevmeye hazır bir dille anlatması, başka bir türlü sarsıyor insanı!.. Fecaatin ortasında, ‘iyiliğin’ küçük alâmetlerine, hayatın gücüne tutunmaya çalışan bu dil, muhtemelen Manuel Usta’nın geçmişin kâbusuyla başetmek için bulduğu bir yordam. Öyle de olsa; hayatın ve insaniyetin gücü önünde saygıyla ürpermekten alıkoymuyor okuru.Baskın Oran 1945 İzmir doğumlu. Saint Joseph ve İzmir Atatürk lisesinden sonra 1968'de bitirdiği Mülkiye'de 12 Mart döneminde bir kere, 12 Eylül döneminde üç kere görevden atıldı; her seferinde Danıştay kararıyla döndü. Uluslararası ilişkilerde 1991’de doçent, 1997'de profesör, 2006’da emekli oldu. Milliyetçilik, azınlıklar ve Türk dış politikası üzerine çalışıyor ve Agos ile Radikal İki de Bodrum’daki matrak şeylerden Türk dış politikasına kadar çeşitli konularda yazıyor. Altmış kadar makalesi ve şu kitapları yayımlandı: Azgelişmiş Ülke Milliyetçiliği; Türk-Yunan ilişkilerinde Batı Trakya Sorunu; Atatürk Milliyetçiliği; Kenan Evren'in Yazılmamış Anıları (2 cilt); Devlet Devlete Karşı; Kalkık Horoz - Çekiç Güç ve Kürt Devleti; Yunanistan'ın Lozan İhlallerii; Küreselleşme ve Azınlıklar, Türk Dış Politikası (Ed.) (2 cilt); Dalavera Memet'in Bodrum Tarihi; Enişte Gözüyle Bodrum; Türkiye’de Azınlıklar: Kavranıldı; Teori, Lozan, İç Mevzuat, içtihat. Uygulama; Nende O Eski Mahpushaneler!; Türkiye İnsan Hakları Bilançosu, 2006 İzleme Raporu.

 Fondation-Institut kurde de Paris © 2024
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues