La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

İşkence Karanlığına Doğru


Auteur : Nuri Sınır
Éditeur : Nas Ajans Date & Lieu : 2016-01-01, İstanbul
Préface : İsmail Beşikçi MultimediaPages : 252
Traduction : ISBN : 978-9944-221-18-4
Langue : TurcFormat : 135x210 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Sin. Isk. 5722Thème : Mémoire

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
İşkence Karanlığına Doğru


İşkence Karanlığına Doğru

Nuri Sınır

Nas Ajans

Cezaevi anılarını büyük bir ilgiyle, dikkatle ve hüzünlerle okudum. Önce ‘Başlarken’ bölümünü, sonra ‘İstanbul’ bölümünü, sonra ‘Diyarbakır’ bölümünü, son olarak da ‘Sonsöz’ bölümünü okudum. ‘Başlarken’bölümü, Önsöz olarak değerlendirilebilir.

‘Diyarbakır’ bölümünün 25. Sayfasında, Behram Paşa Camii yakınındaki bir evden söz ediyorsun. Kendi eviniz. Dilerim o ev, eviniz hala ayaktadır ve siz aile olarak hala orada yaşıyorsunuzdur...

Behram Paşa Camii’ne yakın bir yerde, bizim bir vakıf evimiz var. Caminin avlusundan Meryem Ana Kilisesi’ne doğru çıkışta, 100 m. kadar ileride bir ev... Sizi, Behram Paşa Camii yakınındaki evinizde ziyaret etmek çok hoş olacak...

Dostumuz İsa Tekin’i yakından tanıyorum. Mali müşavir olduğunu, eski para koleksiyonu yaptığını, ‘Diyarbakır 5 Nolu’ kitabını, bu kitabın ikinci cildi için hazırlık yaptığını, Gülseren i, çocukları, içmimar Sinem’i, Kayapınar’daki yeni evlerini vs. yakından tanıyorum ama, İsa’nın şair olduğunu senin çalışmandan öğrendim. Çok hoş...

Nuri Sınır, 1952'de Sultanşeyhmus (Şêxelya)’da doğdu, ilk, orta ve lise öğrenimimi Diyarbakır'da yaptı. Okul öncesi başlamış olduğu medrese öğrenimini de devam ettirdi. Erzurum Atatürk Üniversitesi Arap. Fars Dilleri Edebiyatı Bölümü’nü kazandı, ancak o günkü siyasal ortamdan ötürü devam edemedi. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümünde okudu. Burayı da terk etmek durumunda kaldı ve nihayet Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümü’nden mezun oldu.

1970-80 yılları arasında gelişen sosyal olayların yarattığı mücadelede yer aldı. 1977 yılında Kürtçe basılan Roja Welat gazetesini Nusaybin'de dağıtırken yakalandı ve tutuklandı. Kısa bir süre cezaevinde yattıktan sonra Midyat, Çavuşlu köyünde öğretmenliğe başladı. Sistemle olan çelişkileri nedeniyle hep baskılara muhatap oldu. Midyat lisesinde bir buçuk ay derslere girmesine izin verilmedi. Mardin merkeze alındı ve bir müddet sonra okul binası olmayan Kızıltepe / Yüceli (Xurs) köyüne atandı. Kısa bir süre sonra “sakıncalı görülerek” öğretmenlikten atıldı.

1977 de yapılan yerel seçimleri kazanan Mehdi Zana'nın Başkanlığındaki Diyarbakır Belediyesinde işe başladı. Muhtelif görevlerde bulundu. 1978 yılında tekrar kısa bir süre cezaevinde kaldı. 1980 Mart'ında Belediyeden istifa etti. 24 Eylül 1980 yılında istanbulda gözaltına alındı ve bu anıların kaleme alınmasında baş rol oynayan Diyarbakır 5 No'lu cezaevinde 2 yıl yattı.

Cezaevinden çıktıktan sonra politik faaliyetlerine devam etti. Halepçe Katliamından ötürü Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Kürt halkı ve peşmergelerine yardım için oluşturulan komitede yer aldı ve kamplara yardım çalışmalarında bulundu. 1989 yılında tekrar Belediyeye döndü ve politik, insani yardım faaliyetlerine devam etti. Berlin Hekimler Birliği (Arzte Kammer Berlin), Medico International ve Daniela Mitterand’ın Güney Kürdistan’daki Kürt halkına yaptığı yardım çalışmalarında gönüllü görev aldı. Bu nedenle Diyarbakır Belediyesinden ayrılmak zorunda kaldı ve 1999 yılında HADEP’in yerel seçimleri kazanmasından sonra, emekli olacağı 2003 yılına kadar tekrar Belediyede çalıştı.

Hayatımın en önemli yıllarını geçirdiği Diyarbakır Cezaevi’nin müze olması için çalışmalarda bulundu. Bu amaçla '78'liler Derneği'nin Türkiye Yürütmesi’nde iki yıla yakın görev yaptı ancak siyasal tutum ve cezaevinin müze yapılması çalışmalarında ortaya çıkan göüş ayrılıklarından dolayı bu görevden istifa etti. Kürdistani parti çalışmalarında yer aldı ve halen faaliytelerini sürdürmekte olan Kürdistan Özgürlük Partisi – PAK’ın kurucuları arasında yer aldı. Halen bu partinin Genel Başkan Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Fondation-Institut kurde de Paris © 2024
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues