La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları - I


Éditeur : Diyarbakır’ı Tanıtma Derneği Date & Lieu : 1957, İstanbul
Préface : Pages : 384
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 165x235 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Bey. Diy. (1) N° 3484Thème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları - I


Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları - I

Şevket Beysanoğlu


Diyarbakır’ı Tanıtma Derneği


Diyarbakır, tarih boyunca, Güney Doğu Anadolu'nun fikir ve san'at merkezi olmuştur. Büyük mıntıkaları birbirine bağlayan ana yolların kavşağı bulunması, bir zamanlar, Van, Erzurum, Sivas, Rakka ve Musul vilâyetlerinin çevirdiği geniş bir eyâletin merkezi oluşu; daha ilk çağlardan beri Müstahkem Şehir ve Ticaret Mevkii rolünü oynayan şehrimize bu imkânları sağlamış bulunmaktadır.
Muazzam sûrları, çeşitli âbideleriyle bir Müze - Şehir, binbir medeniyetin izlerini taşıyan Lir tarih kaynağı, özelliklerle dolu bir folklor yatağı olan Diyarbakır, maalesef bugüne kadar lâyıkiyle incelenmiş, tanıtılmış ve anlatılmış değildir. Bir Diyarbakır!) olarak yıllarca bunun üzüntüsünü duyduk ve bu sahada çalışmaya koyulduk. Bu eser, bu yoldaki faaliyetlerimizden bir kısmının mahsulü olarak meydana çıkmış bulunuyor.
Eser üç ciltten ibarettir: Birinci cilt, başlangıçtan Tanzima+a kadar, ikinci cilt, Tanzimattan Cumhuriyete kadar ve üçüncü cilt ise Cumhuriyet devrinde ...Fondation-Institut kurde de Paris © 2024
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues