La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Güneydoğu Anadolu ve Gap gerçeği


Auteur : Ahmet Özer
Éditeur : Damar Date & Lieu : 1990, Ankara
Préface : Pages : 126
Traduction : ISBN :
Langue : KurdeFormat : 135x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Oze. Gun. N° 2615Thème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Güneydoğu Anadolu ve Gap gerçeği


Güneydoğu Anadolu ve Gap gerçeği

Ahmet Özer

Damar

Bu kitap Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP'ın) sadece fiziki altyapı yatırımlarından ibaret olmadığını, bu nedenle ekonomik yapısı ile birlikte sosyal bir karaktere de sahip olduğunu (ve/veya olması gerektiğini) vurgulamaktadır. Çünkü proje enerji, sulama, eğitim, sağlık, altyapı, tarım, sanayi, ulaşım ve pazarlama sektörlerini bir arada entegre bir kalkınma zihniyetiyle koordine etmeyi öngörmektedir.
Aksi takdirde GAP deyince (bugün, bölge halkı da dahil, kamuoyunun önemli bir kesimince anlaşıldığı gibi) sadece Atatürk Barajı, Urfa Tüneli gibi bazı fiziki yatırımları anlamak, bu yatırımların sosyal yapıda meydana getireceği değişmeleri dikkate almamak gelecekte kapanması zor, derin sosyal yaralar açabilir. Dalayısıyla fiziki yatırımlarla birlikte bölgede meydana gelecek sosyal gelişme ve değişmeyi planlamak, yönlendirmek ve hızlandırmak büyük önem taşıyor.
Böyle bir yaklaşım GAP'ın sadece fiziki yatırımlar demeti olmadığı, aynı zamanda sosyal-kültürel ve insanı boyutlarıyla birlikte entegre bir bölge kalkınma projesi olduğu, böyle varsayıldığı ve kabul edildiği takdirde, buna uygun bir yapılanma, yatırım ve çalışmanın yapılması gerektiği, düşüncesinin sonucudur. İşte elinizdeki bu kitap bu varsayımın dayandığı temelleri ve somut koşullarıyle birlikte makro bir bakışla ele almakta ve tartışmaktadır.

Ahmet özer, 1960 yılında Van'da doğdu. 1977'de Van Eğitim Enstitüsü'nü, 1986 yılında da Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İd. Bil. Fakültesi'ni bitirdi.
ODTÜ'de bilim felsefesi, H.Ü.'de de Toplumbilimi alanlarında master yaptı.
Üniversite bünyesinde yaptığı araştırmalar dışında, GAP Master Plan Çahşması'nda uzman sosyolog olarak çalıştı ve özel sektörde yöneticilik yaptı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu ve GAP hakkında çeşitli araştırma ve incelemeleri bulunan Ahmet Özer halen H.Ü.'de doktora çalışmalarını sürdürmektedir.Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues