La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Hatıramın Hatırası


Éditeur : Avesta Date & Lieu : 2006, İstanbul
Préface : Pages : 84
Traduction : Rûken Bağdu Keskin ISBN : 975-8637-98-3
Langue : TurcFormat : 125x195 mm
Code FIKP : Liv. Tr.Thème : Mémoire

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Hatıramın Hatırası

Hatıramın hatırası

"Hatıramın hatırası yaşadığım değil, miras edindiğim anılardır.

Bir geçmişin yankısı. Geçmişimin sular altında kalan, görünmeyen kısmı. Sagamın karanlık doğuş noktası. Doğduğum gün, avuçlarımda taşıdığım pıhtıda ve çocukluğum boyunca taşıdım bu trajediye.

Ve hep unutmak 'istediğim zamanla."

Ondokuzuncu yüzyılın sonu ve Birinci Dünya Savaşının ertesinde Osmanlı imparatorluğu bünyesindeki Ermenilerin yaşadığı dramın üzerine kurulan bu anlatı, tarih ve aile hatıratının; anlatılar yoluyla canlanan fotoğrafların ve bir yıkımın kalıntılarının eşine az rastlanır ölçüde güçlü bir harmanlamanın, mirasçılarını da kendine çeken bir bileşimidir. Yirminci yüzyılın ilk soykırımı olarak adlandırılan bu olay, hiçbir zaman böylesine epik ve evrensel bir ifadeyi yakalayamamıştı.

Şair, jeostrateji ve sorunlu bölgeler uzmanı Gerard Chaliand, dedelerini kurban verdiği 1915 soykırımının ağırlığının taşıyıcısı olmayı uzun süre reddetti. Bu metin, 20 yıllık konuşma fragmanlarının zamanla bir araya gelişidir.

 


SUNUMDAN ÖNCE

Hatıramın hatırası yaşadığım değil, miras edindiğim anılardır.
Bir geçmişin yankısı. Geçmişimin sular altında kalan görünmeyen kısmı. Sagamın karanlık doğuş noktası. Doğduğum gün, avuçlarımda taşıdığım pıhtıda ve çocukluğum boyunca taşıdım bu trajediyi.
Ve hep unutmak istediğim zamanla.
Bu anlatı, 1978-2002 yılları arasında yazıldı.

1

Eskiden orada

Artık herkes öldüğüne göre, şimdi hatırlama zamanı. Neredeyse haritalardan silinen bir ülkenin katledilen halkının bir mirasçısıyım. Uzun süre nefret ettim siyahlara büyülü bu yaşlı yüzlerin durmaksızın anlattıkları feci geçmişlerinden.

Kuzenimle olan çocukluk oyunlarımız savaşçıl bir intikamın hayalleri üzerine kuruluydu. Daha sonraları onarılmaz olanın sorumluluğunu üstlenmeyi reddettim. Elveda, yeni bir tarihe yeni bir başlangıç yapacaktım, aşiret izlerinden yoksun, içinde yaşlılar halkasının tesbih taneleri gibi sıraladıkları acılarının olmadığı bir tarih.

Sagam seninle başlıyor büyükbaba, dağların piri diye adlandırdığımız, doksan yaşında ölen. Her sabah altı kilometrelik yolu yürür ve sonuna kadar hızından bir şey kaybetmezdin. Sorarım kendime acaba gerçek anlamda hiç konuştuğumuz …
Fondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues