La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Kürt Sorunu. Kökeni ve Gelişimi


Auteurs : |
Éditeur : Tarih Vakfı Yurt Yayınları Date & Lieu : 1997, İstanbul
Préface : Pages : 246
Traduction : ISBN : 975-333-063-4
Langue : TurcFormat : 150x210 mm
Code FIKP : Liv. Tr.Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Kürt Sorunu. Kökeni ve Gelişimi

Versions:

Kürt sorunu, kökeni ve gelişimi

Kemal Kirişçi,
Gareth M. Winrow

Tarih vakfı yurt yayınları


Doc. Dr. Gareth M. Winrow, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde görevlidir. Türk Dış Politikası üzerine, Where East Meets West: Turkey and the Balkans (Institute for European Defence and Strategic Studies, Londra, 1993) ve Turkey in Post-Soviet Central Asia (The Royal Institute of International Affairs, Londra, 1995) adlı yapıtları yayımlanmıştır. Yakınlarda ''NATO ve Akdeniz'le Diyalogu" konusunda NATO Araştırma Bursu kazanmıştır.

Doç. Dr. Kemal Kirişçi, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde görevlidir. Kirişçi, The PLO and WorId Politics (Frances Pinter, Londra, 1986) adlı kitabın yazarıdır ve TESEV için hazırlanan Political and Economic Cooperation and Integration in the Middle East başlıklı raporun yazılışına katılmıştır; ayrıca Türk Dış Politikası ve Türkiye'ye mülteci / göç hareketleri üzerine çeşitli makaleler yayımlamıştır; Boğaziçi Journal: Review of Social, Economic and Administrative Studies'in yardımcı editörlüğünü yapmaktadır ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Tüksek Komiserliği Dış Araştırmalar Danışma Komitesi üyesidir.

Boğaziçi Üniversitesi'nden iki bilim adamının gerçekleştirdiği bu çalışma, tarafsızca değerlendirilmesi gereken Kürt sorununa birçok yönüyle büyüteç tutuyor; sorunun kökenini ve olası çözümlerini geçmişten geleceğe uzanan bir zaman yelpazesinde irdeliyor. Kitap, "etnisite", "ulus", "azınlık", "halk", "azınlık hakları" gibi can alıcı terimlerdeki karışıklıkları giderirken, okura Türk ve Kürt milliyetçiliklerinin gelişme çizgilerini de izleme fırsatı veriyor. Kürt sorunu üzerine akademik çalışmalar şimdiye kadar çoğunlukla yabancılar tarafından büyük oranda ikincil ve yabancı kaynak temelinde yapıldı. Bu kitap, uluslararası akademik literatüre Türkiye'den bir katkı niteliği taşıyor.


Ouvrage complet


Téléchargement de document non-autorisé.Fondation-Institut kurde de Paris © 2022
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues