Pirtûkxaneya dîjîtal a kurdî (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Devlet Devlet’e Karşı


Nivîskar : Baskın Oran
Weşan : Bilgi Tarîx & Cîh : 1994, Ankara
Pêşgotin : Rûpel : 240
Wergêr : ISBN : 975 - 494 - 468 – 7
Ziman : TirkîEbad : 135x195 mm
Hejmara FIKP : Liv. Tur. Ora. Dev. N° 3467Mijar : Siyaset

Danasîn Naverok Pêşgotin Nasname PDF
Devlet Devlet’e Karşı


Devlet Devlet’e Karşı

Baskın Oran


Bilgi


l) Bu kitabın, özetin özeti olarak en büyük özelliği, bana kalırsa, bir mantık uygulama kitabı olmasıdır. Bu kitapta, salt mantık geçerlidir. Bu yüzden de yazıların çoğunda, 1, 2, 3, diye sayılarla gösterilmiş açıklamalar vardır. Çünkü mantık, bütün olasılıkları ve olabilirlikleri sergiledikten sonra matematiksel bir sonuca varmaktır.
2) Bu kitabın başka bir özelliği de, kendisini zevkle, ilgiyle ve hatta merakla okutabilmesidir. Yani, kuru bir mantık değildir. Biz okurlar olarak bunu, yazarın biçemine ve de sanatçı yeteneğine borçluyuz.
3) Üçüncü özelliği bu kitabın, ülkemizin anasorunlarını, bir alaycı gülmece havası içinde sunmasıdır. Acı duyarak ve gülümsenerek okunan bir kitap.
4) Bir başka özelliği de... Yoo, hayır, ben de sayılar sıralayarak Baskın Oran'a öykünmek istemiyorum. En iyisi, benim az gören gözlerimle beğenerek, severek okuduğum bu kitabı siz de okuyun.” / Aziz Nesin


Baskın Oran, 1945'te İzmir'de doğdu. Saint Joseph ve İzmir Atatürk Lisesinden sonra Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. SBF'de Uluslararası İlişkiler asistanı olarak 1974'te doktorasını tamamladı. 1982 Kasımında YÖK uygulamasıyla görevine son verildi. Ankara İdare Mahkemesi kararıyla görevine döndü, ancak bu kez de 1402 Sayılı Sıkıyönetim Yasasıyla işten uzaklaştırıldı. 1990'da Danıştay kararıyla görevine dönen Doç. Dr. Baskın Oran'ın yayımlanan öteki kitapları da şunlar:
- Azgelişmiş Ülke Milliyetçiliği -Kara Afrika Modeli (1977),
- Türk-Yunan İlişkilerinde Batı Trakya Sorunu (1986),
- "Atatürk Milliyetçiliği "Resmi İdeoloji Dışı Bir İnceleme" (1988),
- Kenan Evren'in Yazılmamış Anıları (1989),
- Son Defter (1990),
- Nerde O Eski Mapusaneler (1991).Weqfa-Enstîtuya kurdî ya Parîsê © 2019
PIRTÛKXANE
Agahiyên bikêr
Agahiyên Hiqûqî
PROJE
Dîrok & agahî
Hevpar
LÎSTE
Mijar
Nivîskar
Weşan
Ziman
Kovar