The Kurdish Digital Library (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Kürt şiiri antolojisi II


Author : Selim Temo
Editor : Agora Kitaplığı Date & Place : 2007, İstanbul
Preface : Selim Temo | Talât Halman Pages : 852
Traduction : ISBN : 978-9944-916-98-1
Language : Kurdish, TurkishFormat : 150x230 mm
FIKP's Code : Liv.2727Theme : Poetry

Presentation Table of Contents Introduction Identity PDF
Kürt şiiri antolojisi II

Versions:


Kürt şiiri antolojisi II. cilt

"Kürt şiiri antolojisi", binlerce yıllık bir şiir serüveninin en büyük fotoğrafıdır. Yalnızca yok sayılanı değil, yok sanılanı da ortaya çıkaran, geniş bir coğrafyaya yayılmış Kürtçe'nin edebî servetine odaklı bir çalışma olan ve 293 şairin, 520 şiirini Türkçe çevirisiyle birlikte sunan bu antoloji, yalnızca güncele değil, tarihsele de ışık tutacak bilgi ve belgeler içeriyor.

"Kürt şiiri antolojisi", hem Kürtçe ve Kürt edebiyatıyla, hem de genel olarak klasik Doğu edebiyatıyla ilgili genelgeçer belirlemeleri tartışmaya açan ve tartışılır kılan bir kitap. Kürt şiirinin tarih içinde geçirdiği aşamalar ile Kürt şairlerinin değişen sosyolojik-sınıfsal profillerini ortaya Seren bu kitap, büyük mesnevilerden en eski cem şiirlerine, mevlitlerden öncü şiirlere, tekke ve saray edebiyatının önemli şiirlerinden Batınî mezheplerin kodlanmış şiirlerine ve kozmogoniye ilişkin şiirlerden çağdaş şiire açılan geniş bir edebî pencere.

"Kürt şiiri antolojisi", yalnızca bir dili ve şiirini tanımak için değil, değişik nedenlerle gün yüzüne henüz kavuşmakta olan bir şiirin, tarihin insafıyla bugüne kalan olağanüstü zenginliğinin vesikası...Foundation-Kurdish Institute of Paris © 2020
LIBRARY
Practical Information
Legal Informations
PROJECT
History & notes
Partenaires
LIST
Themas
Authors
Editors
Languages
Journals