La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Zihnimizdeki Karakolların Yıkılması


Éditeur : Yurt Date & Lieu : 1991, Ankara
Préface : Orhan Kotan Pages : 408
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 145x212 mm
Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Zihnimizdeki Karakolların Yıkılması

Zihnimizdeki karakolların yıkılması, yargılama süreçleri ve özgürleşme

Sanık.: İsmaıl Beşikçi;

Hüsnü ve Zahide oğlu, 1939 iskilip doğumlu, Çorum ili iskilip ilçesi Hacıpiri mahallesi nüfusuna kayıtlı, Mercimek sokak, Barış apartmanı 37/2 Aşağıeğlence Etlik / Ankara'da mukim, boşta gezer, evli, çocuksuz sanık İsmail Beşikçi’nin sanık sıfatıyla alınan ifadesinde:

Soruldu: 1939 yılında iskilip'de doğdum. ilkokulu, ortaokulu iskilip ilçesinde, liseyi Çorum'da okuyarak Edebiyat bölümünden 1957-1958 öğretim yılı sonunda mezun oldum. Daha sonra aynı yıl üniversitelerin düzenlediği sınava katıldım. Siyasal Bilgiler Fakültesini kazandım. 1961-1962 öğretim yılı sonunda Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi İdari Şube Bölümü'nü bitirerek mezun oldum. Aynı yıl, İçişleri Bakanlığı tarafından burslu öğrenci olarak okuduğum için Çorum Valiliği emrinde maiyet memuru olarak görevlendirildim. Bu ilde üç ay kadar çalıştıktan sonra, askere gitmem için müracaatta bulundum. 1962 yılı sonlarında Tuzla Piyade Okulu'nda ilk yedek subaylık eğitimini gördüm ve daha sonra Bitlis ve Hakkâri illerinde diğer hizmet süremi tamamladım. 1964 yılı sonlarında terhis oldum. Askerlik dönüşü maiyet memuru olarak Tunceli ili Hozat ilçesine maiyet memuru olarak atandım. Bu sırada Erzurum Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Asistanlığı için sınav açıldı, ben bu sınava katıldım, başarı göstererek bu yerde asistan olarak görevimi sürdürmeye başladım. Yukarıda mecburi hizmetle çalıştığımı söylemiştim, müteakiben Milli Eğitim Bakanlığı'na bu zorunluluğumu yaptırmıştım. Erzurum...


Identité

Zihnimizdeki karakolların yıkılması
Yargılama süreçleri ve özgürleşme

Yurt kitap-yayın

Yurt kıtap yayın: 47
İsmail Beşikçi bütün eserler: 3
Yurt kitap yayın'da birinci basım: Kasım 1991

(Zihnimizdeki Karakolların Yıkılması adı altında yayınladığımız bu kitap 1984 yılında Dengê Komal yayınevi tarafından Savunma adı altında Stockholm'da yayınlanmıştır. Biz bu kitaba ek olarak; İsmail Beşikçi tarafından Askeri Yargıtay'a gönderilen 11 Ekim 1982 tarihli Temyiz Dilekçesi'ni, 17 Ocak 1983 tarihinde gönderilen Karar Düzeltme İstemini ve Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama 1. Kürtlerin Mecburi İskânı; Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama 2. Güneş-Dil Teorisi ve Kürt Sorunu isimli kitaplarla ilgili duruşmalarda yapılan savunmalardan dolayı verilen cezalara karşı 11 Ekim 1982 tarihinde gönderilen Temyiz Dilekçesi'ni yayınlıyoruz.)

Dizgi : Yurt kitap-yayın
Baskı : Aydınlar matbaacılık
Montaj : Mehmet Aydın

Yurt kıtap-yayın
GMK bulvarı Onur işhanı kat: 7 no: 176
Tel: 117 35 49 Kızılay Ankara
Fondation-Institut kurde de Paris © 2020
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues