La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Türkçe izahlı Kürtçe grameri


Auteur : Kemal Badıllı
Éditeur : Med Date & Lieu : 1992, İstanbul
Préface : Yaşar Kaya Pages : 192
Traduction : ISBN :
Langue : Kurde, TurcFormat : 160x235 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Kur. Kl. 2152Thème : Linguistique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Türkçe izahlı Kürtçe grameri

Versions


Türkçe izahlı Kürtçe grameri
(Kürmançça lehçesi)

Kemal Badıllı

Med

1. Yeryüzünde, her insan topluluğunun bir dili vardır. Bu dil, Kürmanççada o topluluğun adına -î eki getirilerek adlandırılır: Kurd (Kürt) - Kurdî (Kürtçe), Tırk (Türk) - Tırkî (Türkçe) gibi. Dili adlandırma, ünlü kişilerin veya onlara mensup olanların adlarına aynı eki ilâve etmek suretiyle de yapılır : Osman - Osmanî (Osmanlıca) gibi.

Yeryüzünde, mevcut olmuş veya olan kavimler kadar dil vardır. Dillerin sayısını kafi surette tâyin ve tesbit etmek mümkün değildir. Bununla beraber, bugüne kadar (2796) dilin konuşulduğu, bunlardan bugün ancak (118)'inin devlet dili olarak kullanıldığı, bunlar arasında en eski bir devlet ve medeniyet dili olarak Kürtçenin de bulunduğu bilinmektedir.

Yeryüzündeki diller bugün birbirinden ayrı ve müstakil bir durumda bulunmalarına rağmen, aralarında gurup gurup bir takım yakınlıklar vardır. Bazan kapalı, bazan da açık olan bu yakınlık ve benzerlikler iki noktada toplanır :

.....Kemal Badıllı, 1923 yılında Urfa’da doğdu. İlk ve ortaokulu Urfa’da, liseyi İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesi’nde okuyarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Uzun yıllar Urfa’da avukatlık yapan Badıllı Yeni Türkiye Partisi’nden milletvekili oldu. Kürt dili ve Edebiyatı alanmda eserler verdi. Elinizdeki Kürt dili Grameri ölümünden (1975) önce 1965 yılında basıldı.Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues