La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Cinlerin Çocukları


Auteur : Margaret Kahn
Éditeur : Avesta Date & Lieu : 2002, İstanbul
Préface : Pages : 392
Traduction : Arif Karabağ ISBN : 975-8637-32-0
Langue : TurcFormat : 140x215 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Kah. Cin. N° 1856Thème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Cinlerin Çocukları

Versions


Cinlerin Çocukları

Margaret Kahn

Avesta

Margaret Kahn ve kocası, 1974’te İran Kürdistanı’na Kürt dili üzerinde çalışma yapmak amacıyla yaptıkları gezide, bir kuzeybatı şehri olan Rezaiye’de İngilizce öğretmenliğine başladı. Kürtler resmi olarak tanınmadıklarından dolayı, Kürtlerle ilişki kurmaya teşebbüs ettiğinde, Kahn’ın işi yanlış yönlendirme ve kuşkulu sessizliğin labirentine dönüşüyordu. Dil, gelenek ve siyaset engellerinden yavaş yavaş sıyrılan Kahn, Kürdistan’a ve onun mirasına olduğu kadar, ölmeyen bağımsızlık rüyasına da Sıkıca yapışmış olan bir halkı "keşfetti". Rezaiye’nin Türk ve Farslarından farklı olarak, Kürt kadınları yazara çok sıcak davrandı. Gökkuşağı renkli elbiseleri, diğer Müslüman kadınların kara çarşafları arasında hemen göze çarpıyordu. Sert mizaçları, İranlı köylü kadınların olgunluğuyla iç içegirmişti. Kürtler hakkında yazı yazan az sayıdaki Batılı kadınlardan biri olan Kahn, haremin üyeleri ve yoksul köylerde çocuklarının geçimini sağlayan insanlar olarak kadınların oynadığı role büyüleyici bir yaklaşımda bulunmuştur.
Kahn; anekdotlarla, tarihle ve özgün bir anlayışla, tarihsel köklerinden başlayıp teknoloji, feminizm ve şehir yaşamının doğasında varolan günümüz çelişkilerine kadar uzanarak Kürtlerin canlı bir portresini yapmıştır. Günümüzün gazete başlıkları kadar güncel olan "Cinlerin Çocukları", zulmedilen, boyun eğmez bir halkın, dünyanın en hızlı değişen bölgelerinden birinde nasıl ayakta kalabildiğini anlatıyor.
"Cinlerin Çocukları, olağanüstü ve yiğit bir halkı tanımak için başvurulması gereken ve çok ihtiyaç duyulan bir kaynaktır."

Margaret Kahn: 1976'da Kürt dili hakkında hazırladığı tezle doktorasını yaptı. Amerika Birleşik Devletleri, İran ve Mısır daki üniversitelerde İngilizce ve dilbilimi öğretmenliği yapmıştır. "Harran! Encyclopedia of Amerinin Ethnic Groups" ansiklopedisinde bulunan Kurtler hakkındaki girişin yazan olan Kahn, kocası ve kızıyla birlikte Califomia'da yaşamaktadır.Fondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues