La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Türkiye'de Siyasal Partiler - I


Éditeur : Hürriyet Vakfı Date & Lieu : 1984, İstanbul
Préface : Erol Simavi Pages : 668
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 155x230 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Tun. Tur. I. N° 1150Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Türkiye'de Siyasal Partiler - I

Versions


Türkiye'de Siyasal Partiler - I

Tarık Zafer Tunaya

Hürriyet Vakfı


"Siyasal partiler tarihi, bir ülkenin iktidarlarının, muhalefetlerinin, hürriyetlerinin, kısaca uygarlığının tarihidir. Siyasal parti, yapısal bakımdan diğer kurum ve kuruluşlardan ayrılır. Örgütlenmesi, disiplini, üyeleri, seçmenler ve seçtirdiği kişiler üzerindeki etkisi, gücünü halktan almış olması, siyasal anlaşmazlıklarda, yine halkı en yüksek hakem olarak benimsemesi bu farklılığın başlıca nedenlerini oluşturur. Bu bakımdan, siyasal partiler, kişilerin ve toplumların en gizli yanlarına kadar gider. Onların güçlerini ve güçsüzlüklerini oluşturan malzemeleri, duyguları, fikirleri, tutkuları, çıkarları, gelenek ve töreleri, geçmişe bağlılık ve geleceğe olan özlemlerini bir araya getirip eylemleştirir. "Siyasal partilerin kullandığı bu olağanüstü harç, yapılarının ideolojik niteliğini de saptar. Parti, bütün bu malzemeyi sıraya koyar, siyasal hayatı tümüyle kapsar; etkilenir ve etkiler..."

... diyen Prof. Tarık Zafer Tunaya, ilk cildini sunduğumuz bu geniş kapsamlı incelemede, ülkemizin 1900'lerin başlanndan itibaren siyasal yapısını ve örgütlenmesini nesnel bir bakış açısından değerlendirerek ortaya koyuyor.

Tümü, 5 ciltte (İkinci Meşrutiyet Dönemi / Mütareke ve Müdafa-i Hukuk Dönemleri / İttihat ve Terakki / Cumhuriyet Rejimi 1, 1923-1960 / Cumhuriyet Rejimi II, 1960-1980) tamamlanacak Siyasal Partiler Tarihi, sunduğu belgelerle 20. yüzyıl Türk Siyasal hayatını incelemek isteyenlerin vazgeçemeyecekleri bir başvuru kitabı niteliğini taşıyor.Fondation-Institut kurde de Paris © 2024
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues