La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Türkiye'de Siyasal Partiler - II


Éditeur : Hürriyet Vakfı Date & Lieu : 1986, İstanbul
Préface : Pages : 694
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 165x240 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Tun. Tur. 186.2Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Türkiye'de Siyasal Partiler - II

Versions


Türkiye'de Siyasal Partiler - II

Tarık Zafer Tunaya

Hürriyet Vakfı


“Siyasal partiler tarihi, bir ülkenin iktidarlarının, muhalefetlerinin, hürriyetlerinin, kısaca uygarlığının tarihidir. Siyasal parti, yapısal bakımdan diğer kurum ve kuruluşlardan ayrılır. Örgütlenmesi, disiplini, üyeleri, seçmenler ve seçtirdiği kişiler üzerindeki etkisi, gücünü halktan almış olması, siyasal anlaşmazlıklarda, yine halkı en yüksek hakem olarak benimsemesi bu farklılığın başlıca nedenlerini oluşturur. Bu bakımdan, siyasal partiler, kişilerin ve toplumların en gizli yanlarına kadar gider. Onların güçlerini ve güçsüzlüklerini oluşturan 'malzemeleri', duyguları, fikirleri, tutkuları, çıkarları, gelenek ve töreleri, geçmişe bağlılık ve geleceğe olan özlemlerini bir araya getirip eylemİeştirir. Siyasal partilerin kullandığı bu olağanüstü 'harç', yapılarının ideolojik niteliğini de saptar. Parti, bütün bu malzemeyi sıraya koyar, siyasal hayatı tümüyle kapsar; etkilenir ve etkiler...”

... diyen Prof.Tank Zafer Tunaya, ikinci cildini sunduğumuz bu geniş kapsamlı incelemede, yakın tarihimizin Mütareke Dönemi'nin siyasal yapısını ve örgütlenmesini nesnel bir bakış açısından değerlendirerek ortaya koyuyor.
Tümü 6 ciltte (İkinci Meşrutiyet Dönemi / Mütareke Dönemi / İttihat ve Terakki / Müdafaa-i Hukk Dönemi / Cumhuriyet Rejimi I, 1923-1960 / Cumhuriyet Rejimi II, 1960-1980) tamamlanacak Siyasal Partiler Tarihi, sunduğu belgelerle 20.Yüzyıl Türk Siyasal hayatını incelemek isteyenlerin vazgeçemeyecekleri bir başvuru kitabı niteliğini taşıyor.Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues