La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

UNESCO'ya mektup


Éditeur : Yurt Date & Lieu : 1991, Ankara
Préface : Pages : 80
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 145x215 mm
Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
UNESCO'ya mektup

Versions


UNESCO'ya mektup

Birleşmiş Milletler Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO Genel Kurulu Atatürk'ün 100. Doğum yıldönümü nedeniyle 1981'in "Atatürk yılı" ilan edilmesi yolunda bir karar aldı. Beşikçi bu sırada "Kürtlerin mecburi iskânı" ve "Türk tarih tezi güneş-dil teorisi ve Kürt sorunu" kitaplarından dolayı Sakarya cezaevi'nde hükümlü. bulunuyordu.

UNESCO Genel kurulu'nun kararını öğrenen Beşikçi, bu kararı dikkatli bir biçimde okuyarak notlar aldı. Notlarını 68 sayfalık bir mektuba dönüştürdü (Ocak 1981). Cezaevinden çıktıktan sonra mektubu daha da ayrıntılayıp delillendirmeyi ve UNESCO'ya göndermeyi düşünüyordu. Ne var ki 23 Şubat'ta ani bir kararla Kaynarca cezaevi'ne sevk edildi. Daha sonra getirtebilirim düşüncesiyle bir kısım eşyasını, arşivini, gazete kesiklerini ve çeşitli notlarını bir torba içinde cezaevinde bıraktı. Bütün bunlar cezaevinde yapılan bir baskında "ele geçirildi". 12 Nisan'da tahliye olan Beşikçi, 19 Haziran'da gözaltına alınıp tutuklandı. Notlar arasında bulunan "Isviçre yazarlar birliği'ne mektup" dolayısıyla, Türkiye'nin dış ülkelerde itibarını zedelemekle (TCK m. 140) suçlanıyordu.

UNESCO'ya mektup da dava dosyası içerisinde yer alıyordu. Fakat Isviçre yazarlar birliği'ne yazılan mektup nedeniyle Beşikçi 10 yıl hapis cezasına çarptırılırken yargılamalar sırasında delil olarak dahi UNESCO'ya mektuptan söz edilmedi. Sıkıyönetim yetkilileri, mektubun duyulmasını, mektup etrafında bir tartışma ortamının doğmasını istemiyordu.

UNESCO Genel kurulu'nun kararının yerinde olmadığını" irdeleyen bu mektup Gölcük donanma ve sıkıyönetim komutanlığı Askeri mahkemesi'nin 1981/586 Esas sayılı dosyasından alındı ve ilk olarak Dengê komal yayınevi'nce 1983'de, Stockbholm'de yayınlandı.

Bilim yönteminin somut bir olaya uygulanması açısından UNESCO'ya mektup önemli bir çalışma.
Beşikçi'ye saygı, okura dostlukla...

Aralık 1991
Yurt kitap-yayınFondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues