La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Hêviya gel, hejmar 7


Auteur : TSK
Éditeur : Compte d'auteur Date & Lieu : 1987, Stockholm
Préface : Pages : 16
Traduction : ISBN :
Langue : Kurde, TurcFormat : 210x295 mm
Code FIKP : Liv. Ku. Tr.Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Hêviya gel, hejmar 7

Versions

Hêviya gel, hejmar 7

TSK

Compt d'auteur


Tarih boyunca halkımız için gündemde tutulan sürgünlere, bir yenisi ekleniyor. Hem bu kez, topyekün Kürdistan köylüsü toprağından koparılmak isteniyor. Ayrıca bir yandan da "toplu köyler" (!) adı altında yeni toplama kamplarının kurulması için hazırlıklar yapılıyor.

Diğer yandan, Hakkari, Mardin, Siirt ve Van illerine büyük bir askeri yığınak yapılmış. Kuzey Kürdistan'da günlük yaşamın bir parçası haline getirilen askeri operasyonlar, peryodik olarak, hava ve kara saldırısı biçiminde Güney Kürdistan'a da yöneliyor. Son olarak 4 Mart günü 30 savaş uçağıyla Güney Kürdistan köyleri bombalandı. Yüzlerce insanımız katledildi. Kuzey Kürdistan köylerine düzenlenen ...



SON OPERASYONLAR VE SÜRGÜNLER PROTESTO EDİLDİ


Tarih boyunca halkımız için gündemde tutulan sürgünlere, bir yenisi ekleniyor. Hem bu kez, topyekün Kürdistan köylüsü toprağından koparılmak isteniyor. Ayrıca bir yandan da "toplu köyler" (!) adı altında yeni toplama kamplarının kurulması için hazırlıklar yapılıyor.

Diğer yandan, Hakkari, Mardin, Siirt ve Van illerine büyük bir askeri yığınak yapılmış. Kuzey Kürdistan'da günlük yaşamın bir parçası haline getirilen askeri operasyonlar, peryodik olarak, hava ve kara saldırısı biçiminde Güney Kürdistan'a da yöneliyor. Son olarak 4 Mart günü 30 savaş uçağıyla Güney Kürdistan köyleri bombalandı. Yüzlerce insanımız katledildi. Kuzey Kürdistan köylerine düzenlenen saldırı operasyonları ise devam ediyor.

Sömürgeci Türk devletinin, Kürdistan halkımıza dayattığı tarihin bu en büyük sürgün dalgası ve Güney Kürdistan'a karşı giriştiği son saldırı, Kürdistan'lı ve Türkiye'li örgütler, Libya ve diğer bazı radikal güçler tarafından protesto edildi. Ve Kürt sorunu Avrupa parlamentosuna götürüldü.

Avrupa'da yapılan protestolarda, Türk konsoloslukları önünde gösteriler yapıldı. THY büroları, bazı parti binaları, Avrupa Parlamentosu ve Birleşmiş Milletlere ait bazı kuruluşların büroları, belli aralıklarla işgal edildi. İşgal ve protesto eylemleri, yer yer tek tek örgütler, bazı yerlerde de birçok Kürdistan'lı örgüt tarafından ortaklaşa yapıldı. TSK Dayanışma Komiteleri de, Avrupa'nın değişik ülkelerinde işgal ve protesto eylemlerine etkin olarak katıldılar.

Danimarka
TSK taraftarı 30 kişilik bir grup, 6 Mart günü Avrupa Parlamentosu Danimarka Enformasyon Bürosunu işgal etti. Yeni sürgünleri ve Kürdistan'daki operasyonları protesto eden arkadaşlarımız, sorunun Avrupa Parlamentosuna götürülmesini istediler. Ve istekleri, yetkililerce kabul edilinceye kadar işgali sürdüreceklerinde ısrar ettiler. İşgal eylemi 3 saat sürdü. Polis zorla içeri girdi. Büroyu işgal eden ve onları dışarda açtıkları pankartlarla destekliyen arkadaşlarımızı kelepçeleyerek bir süre gözaltına aldı. Olay yerine ve polis merkezine gelen gazetecilerle direnişçiler görüştürülmediler. TSK tarftarları, sloganlar atarak, polisin bu anti-demokratik tavrını protesto ettiler. Danimarka TV ve basını olaya geniş yer verdi.

F. Almanya
F.Almanya'da TSK tarftarı 30 kişilik bir grup, 5 Martta, Sosyal Demokrat Partisinin Bremen'deki binasını işgal ederek, sürgünleri ve Kürdistan'daki operasyonları protes ...




Fondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues