La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2003


Éditeur : TİHV Date & Lieu : 2004, Ankara
Préface : Pages : 394
Traduction : ISBN : 975-7217-43-3
Langue : TurcFormat : 210x297 mm
Code FIKP : BR.2243Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Türkiye İnsan Hakları Raporu 2003Türkiye İnsan Hakları Raporu 2003

Uluslararası insan hakları tablosunda tarihsel değişimleri ifade eden görüntülerin yeraldığı 2003 yılında Türkiye’deki insan haklarının sorun alanları çeşitli yönleriyle araştırılarak Dokümantasyon Merkezimiz tarafından derlendi. Bu derleme, hükümetlerin değişmesine ve AB’ye uyum adı altında yapılan yasal değişiklik ve düzenlemeleri insan hakları konusunda Türkiye’nin bulunduğu konumu göstermektedir.

Irak’ın İşgali
Irak’ın işgal edilmesi, 2003 yılında kaydedilmesi gereken bir olay olmasının ötesinde tarih boyunca unutulmayacak  önemdedir. Bu işgal, gerekçelerinin havada kalması ve Iraklılara uygulanan vahşetiyle insani değerlere ağır bir darbe olmuştur. ABD ve İngiltere’nin iki lideri G.W.Bush ve Tony Blair, işgal kararıyla selefleri Roosvelt ve Churchill’in de katkılarıyla kurulan BM’yi ve BM hukukunun sona erdiğini ilan etmişlerdir. Zira anlaşmazlıkların savaş yoluyla çözülmesi, BM düzeni içinde istisnai bir durum olarak tanımlanmıştır. Şiddet, ancak meşru müdafaa halinde, saldırıya uğrayan tarafça eş zamanlı ve orantılı olma koşullarıyla sınırlı olarak, BM kararı ile başvurulabilir bir yöntemdir.

Ancak, dünyanın tek süper gücü durumundaki ABD’nin başını çektiği koalisyon, “Irak’ın kitle imha silahlarına sahip olduğu”, “Saddam Hüseyin’in El-Kaide ile bağlantısı olduğu” ve “ulusal güvenliklerine bir tehdit oluşturduğu” gerekçelerini müdahale için yeterli saymıştır. İşgal koalisyonu, BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan bölgeye asker ve silah yığınağı yaparak orantısız askeri güç kullanmış ve Irak’ işgal etmiştir...

Yavuz Önen
TİHV BaşkanıFondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues