La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2000


Éditeur : TİHV Date & Lieu : 2003, Ankara
Préface : Pages : 229
Traduction : ISBN : 975-7217-37-9
Langue : TurcFormat : 210x297 mm
Code FIKP : BR.2243Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Türkiye İnsan Hakları Raporu 2000


Türkiye İnsan Hakları Raporu 2000

PKK’nin 1999 yılı Ağustos ayında ilan ettiği tek taraflı ateşkesin ardından, bölgede yaşanan şiddet olaylarında önemli ölçüde azalma olmasına rağmen, Kürt sorununa karşı resmi politikalarda ِnemli bir değişiklik gözlenmedi.

Kürt sorununun insan haklarına dayalı ve barışçıl çözümü konusunda 2000 yılında da somut adım atılmadı. Kürt sorunu, 2000 yılında da Türkiye’de insan hakları sorunlarının ve ihlallerinin temel belirleyicisi olmaya devam etti. Kürt sorunu konusunda devlet politikalarını geliştiren ve uygulayan MGK ve güvenlik güçleri, Kürt sorununun çözümüne yönelik talepleri, “toprak bütünlüğü ve ulusal güvenlik kaygılarına bağlı olarak ‘terörist’ talepler olarak görmeye devam ettiler.

Haziran ayında Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada “yıllardır akıtılan kanları, çekilen acıları herkesin unutması halinde bile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin unutmasının mümkün olmadığı” bildirilirken, “PKK terörü” konusunda bazı çevrelerin ve basın yayın kuruluşlarının tutumu da eleştirildi. “Bu çevrelerin bilerek veya bilmeyerek bu örgüte barışçı bir görünüm vermeye çalıştığı” iddia edilen açıklamada “İster dışarıda olsun, ister içeride olsun, halen eli silahlı binlerce terِristin var olduğunu ve bunların fırsat bulsalar eylemlerine yeniden başlama arzusunda bulunduklarını unutmamak gerekir” denildi...


Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın 2000 yılı İnsan Hakları Raporu, 1999 İnsan Hakları Raporu gibi gecikmeyle de olsa kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır. Yıl boyunca yaşanan insan hakları ihlallerini ele alan bu rapor, TİHV Dokümantasyon Merkezi tarafından hazırlanmıştır. Bu raporda, 2000 yılında gerçekleşen insan hakları ihlalleri konusunda bilgilendirme ve geçmişe dِnük bir değerlendirme olanağı sunmak hedeflenmiştir. Raporun hazırlık çalışmalarında özel kaynaklarımızdan, gazete, dergi ve diğer yayınlarda yeralan haber ya da yazılardan, TİHV’nin günlük insan hakları raporlarından, insan
hakları savunucularının verdiği bilgilerden, parti, sendika ya da kitle ِörgütlerinin çalışmalarından ve resmi makamların açıklamalarından yararlanılmıştır.

2000 Türkiye İnsan Hakları Raporu’nda yıl içinde yaşanan insan hakları ihlalleri; “Kürt Sorunu”, “Yaşam Hakkı”, “Zorunlu Göç”, “Kişi Güvenliği Hakkı”, “Düşünce özgürlüğü”, “Toplantı ve Gösteri özgürlüğü”, “örgütlenme özgürlüğü” ve “İnsan Hakları Savunucularına Baskılar” ana başlıkları altında yeralmıştır. Bu konular alt başlıklarla incelenmiş ve bölümlerde örnek olaylara yer verilmiştir. Örnekler o alanda yıl boyunca yaşanan gelişme ve ihlallerin tümünü kapsamamaktadır. Bu nedenle rapor değerlendirilirken 2000 yılı içinde yaşanan insan hakları ihlallerinin daha üst boyutlarda olduğu gözönünde tutulmalıdır.

Raporu yayınlamamızın nedeni, 1991 yılından itibaren hazırladığımız yıllık raporlarla oluşturmayı hedeşediğimiz hafızada bir kesintiye yol açmamaktır. Çalışmalarımızda bize destek veren, belge ve bilgi aktaran herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz.

TİHV Dokümantasyon Merkezi
Türkiye
Fondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues